Hizmetlerimiz

E-imza

Kanunda belirtilen en genel ve basit anlatımıyla e-imza, başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veri olarak tanımlanmaktadır.

Islak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip olan elektronik imza, elektronik olarak yapılan işlemler sırasında gönderilen bilginin yolda değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garantiler. Yani elektronik ortamda gerçekleşen işlemlerde, kişilerin kimlik bilgilerinin doğruluğunu garanti eder.

E-İMZANIN SAHİP OLDUĞU ÖZELLİKLER
Veri Bütünlüğü: Verinin izinsiz ya da yanlışlıkla değiştirilmesini, silinmesini ve veriye ekleme yapılmasını önlemek,
Kimlik Doğrulama ve Onaylama: Mesajın ve mesaj sahibinin iletiminin geçerliliğini sağlamak,
İnkar Edilemezlik: Bireylerin elektronik ortamda gerçekleştirdikleri işlemleri inkar etmelerini önlemek.

AVANTAJLARI
Islak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir. E-imza ile imzalanan verinin içeriğinin değişmediğini garantiler. Elektronik ortamda gönderilen verinin kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garantiler. Zaman, para ve iş gücünden tasarruf sağlar.

e-İmza (Elektronik imza) nedir?

Gelişmiş teknolojinin ülkemizde hayata geçmesiyle birlikte birçok alanda olduğu gibi resmi işlemlerde de güvenlik ve kolaylık araçları faaliyete geçti. Bu kolaylıklar arasında yer alan elektronik imza, şahsi işlemlerde veya kurumsal işlemlerde imza yetkisi bulunan kişilerin imzasını taklit ederek dolandırıcılık gibi olayların önüne geçilmesi için tasarlanmış bir uygulamadır. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’na göre elektronik imza, ıslak imza gibi evlilik, veraset ve şahitlik gibi hukuki olaylar haricinde kalan tüm işlemlerde geçerlidir.

Elektronik imza, başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik mantıksal ile aynı doğrultuda çalışan, harf, rakam ve objelerden oluşan ve dijital ortamda hazırlanarak “akıllı kart” veya “token” aracılığı ile kullanılabilen bir tür kimlik doğrulamadır. Taklit edilmesi mümkün olmayan bu imza, hukuki anlamda tüm mecralarda geçerli olup değiştirilmesi veya benzerinin yapılması gibi durumlara karşı güvenilirdir.

Elektronik imza kimler alabilir?

E-imza, bir kurumda imza yetkisi kimde ise o kişi tarafından atılabilen bir imzadır. Çünkü bu imza türü, bilgisayar ortamında kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra atılabilmektedir.

e-İmza nerelerde kullanılabilir?

 • Edevlet uygulamalarında,
 • Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Sistemine uyumlu işlemlerde
 • Ticari Sicil işlemlerinde (MERSİS projesi bünyesinde olanlar)
 • Kamu projelerinde (MERSİS, UYAP, KEP, EREÇETE, E-DEVLET, EKAP, TİTUBB), e-imza kullanılması zorunludur.
 • Hizmet sözleşmelerinde ve çalışanların gerekli evraklarında,
 • Bankaya talimat verirken,
 • Bayiler arası sipariş verilirken,
 • Onay gerektiren formlarda,
 • Şirketlerin yönetim toplantılarında alınan kararları onaylarken elektronik imza kullanılabilir.

e-İmza(Elektronik İmza), elle atılan imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir. e-İmza(Elektronik İmza), elektronik işlemlerde gönderilen bilginin yolda değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkâr edilemeyeceğini garantiler, e-İmza elektronik ortamda gerçekleşen işlemlerde kişilerin kimlik bilgilerinin doğruluğunu garantiler.

5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’na göre elektronik imza, aynen günlük hayatımızda kullandığımız ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip bir uygulamadır.

Yerinde ve anında TÜRKKEP e-imzanızı anında alabilir; müşteri temsilcimiz ziyaretinize gelerek, yerinizde e-imzanızı teslim edebilir. TÜRKKEP e-İmza Çözümleri, gelişmiş teknolojinin ayrıcalıkları ve e İmza avantajları sayesinde resmi işlere güvenlik ve kolaylık kazandırır.

DOKARE E-İmza Hizmeti

E-İmza Teklifi Alın

Lütfen ekibimizle iletişime geçin veya aşağıdaki formu doldurun. Bir temsilci en kısa zamanda sizinle temasa geçecektir.

 • Hadi Konuşalım

  E-imza hizmetinden ne elde etmek istediğiniz hakkında sohbet etmek için iletişime geçin

 • Katma Değerli Projeler 

  E-imza hizmetinden katma değeri yüksek sonuçlar elde etmek için DOKARE

 • E-imza Deneyiminizi Başlatın
  E-imza için ön ihtiyaç analizinizi yaptırın.